Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
18 kwietnia 2018
STANISŁAW LIKIERNIK PS. „STACH” 1923 – 2018
WSPOMNIENIE ŻOŁNIERZA ODDZIAŁU DYSPOZYCYJNEGO „A” OKRĘGU WARSZAWA KEDYWU ARMII KRAJOWEJ STANISŁAWA LIKIERNIKA PS. „STACH”, „STASZEK”


Urodził się w 1923 roku w Garwolinie, gdzie jego ojciec był rotmistrzem kawalerii. Potem mieszkał w Konstancinie i Warszawie. W czasie okupacji był w grupie żoliborskich przyjaciół, stanowiących trzon Kedywu Kolegium A (podlegającego Józefowi Rybickiemu; grupą dowodził Stanisław „Stasinek” Sosabowski). Brał udział w słynnych akcjach „Na Panienkę”, „Na Durfelda”, w wysadzaniu pociągów i innych akcjach sabotażowych. W Powstaniu walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Był kilkakrotnie ranny. Koledzy wspominali jego graniczącą z szaleństwem i brawurą odwagę i poczucie humoru nawet w najtrudniejszych godzinach. W sierpniu i wrześniu 1944 roku zginęła większość jego najbliższych przyjaciół. Po wojnie wyemigrował do Francji, skończył tam słynną Sciences Po (Instytut Nauk Politycznych), miał rodzinę, świetną pracę; był szczęśliwy, choć wciąż tęsknił za Polską, do której po odwilży 1956 roku często przyjeżdżał.

   Stanisław Likiernik nie krył bardzo krytycznej oceny decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, ale zawsze podkreślał heroizm i poświęcenie pokolenia „Kolumbów”.
W 2011 roku Minister Obrony mianował Stanisława Likiernika podpułkownikiem Wojska Polskiego, a  Prezydent nadał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polski.

   „Stach” zmarł 17 kwietnia 2018 roku w szpitalu w Wersalu. Zostanie pochowany w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie (Wojskowe Powązki). O terminie pogrzebu Rodzina poinformuje w nekrologu w prasie.

   Decyzją nr 148/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 kwietnia 2014 r. Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie przyjął dziedzictwo tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Z okazji przyjęcia tradycji, Stanisław Likiernik został odznaczony przez Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej Medalem Honorowym za zasługi dla Żandarmerii Wojskowej.

generuj pdf
Kontakt

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857416
fax. 261857485
oszwwarszawa@ron.mil.pl

    
  • BIP