Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
21 maja 2018
Żandarmi pożegnali „Stacha”
Żandarmi pożegnali ppłk. Stanisława Likiernika, przyjaciela Żandarmerii Wojskowej, żołnierza Kedywu Armii Krajowej, powstańca warszawskiego, kawalera orderu Virtuti Militari.


Ceremonia pogrzebowa z asystą honorową Wojska Polskiego odbyła się 21 maja na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prochy ppłk. Likiernika spoczęły w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli między innymi sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

W ostatniej drodze ppłk. Stanisławowi Likiernikowi towarzyszyli żołnierze Żandarmerii Wojskowej. W ceremonię szczególnie zaangażowany był Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, który dzięki pomocy „Stacha” przyjął dziedzictwo tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej.

Zgodnie z wolą ppłk. Stanisława Likiernika Żandarmeria Wojskowa, przy wsparciu Dowództwa Garnizonu Warszawa, zapewniła asystę honorową. Przy urnie z prochami został wystawiony posterunek honorowy Żandarmerii Wojskowej, a salwę oddała kompania honorowa ŻW. W miejscu spoczynku ppłk. Likiernika zostały złożone wieńce od komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej i komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

*****

Podpułkownik Stanisław Likiernik urodził się w 1923 roku w Garwolinie. W czasie okupacji był w grupie żoliborskich przyjaciół stanowiących trzon Kedywu Kolegium „A” podlegającego Józefowi Rybickiemu. Brał udział w słynnych akcjach „Na Panienkę”, „Na Durfelda”, w wysadzaniu pociągów i innych akcjach sabotażowych. W powstaniu walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Był kilkakrotnie ranny. Podczas powstania został awansowany na stopień podporucznika, w październiku 1944 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari V klasy.

To jeden z dwóch pierwowzorów Staszka Skiernika – „Kolumba” z powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20”. Jego wojenne doświadczenia składają się na literacką postać, która dała nazwę całemu pokoleniu, legendzie Polski Walczącej.

Po wojnie wyemigrował do Francji, gdzie skończył słynną Sciences Po (Instytut Nauk Politycznych). Miał rodzinę, świetną pracę – był szczęśliwy, choć wciąż tęsknił za Ojczyzną. Po odwilży 1956 roku często przyjeżdżał do Polski.

W 2007 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 roku minister obrony narodowej awansował Stanisława Likiernika na stopień podpułkownika, a Prezydent RP nadał mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polski.

Zmarł 17 kwietnia 2018 roku we Francji.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Guzowska

Dołączona galeria zdjęć: Żandarmi pożegnali „Stacha”
generuj pdf
Kontakt

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857416
fax. 261857485
oszwwarszawa@ron.mil.pl

    
  • BIP