Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
06 maja 2019
Spokrewnieni służbą
6 maja w warszawskim kompleksie Żandarmerii Wojskowej odbyła się ogólnopolska zbiórka krwi pn. „SpoKREWnieni służbą”, która została zainaugurowana 1 marca podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


O godzinie 8:30 na placu apelowym Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie zaparkował mobilny punkt poboru krwi z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ponieważ możliwości krwiobusa są ograniczone, przed drzwiami pojazdu szybko ustawiła się kolejka chętnych do oddania krwi.

– Musiałem dziś dołączyć do „SpoKREWnionych służbą”, bo to nie tylko oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym, ale również akcja, dzięki której możemy służyć społeczeństwu w czasie pokoju, akcja, która umożliwia nam ratowanie ludzkiego życia – a to przecież nasz żołnierski obowiązek – powiedział Matys, żołnierz Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, który jest na co dzień honorowym krwiodawcą.

Przez 4,5 godziny personel mobilnego punktu poboru krwi miał ręce pełne roboty. W tak krótkim czasie krew oddało 26 żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej. To blisko 13 litrów bezcennego płynu, który niejednokrotnie ratuje życie ciężko chorym i operowanym.

Szanowni Państwo, dzięki Wam mogliśmy w bardzo krótkim czasie, w trakcie realizacji zadań służbowych, zrobić tak wiele dobrego. W ramach podziękowań proszę przyjąć ryngraf i przekazać dyrektorowi Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, że jesteśmy tak bardzo zadowoleni ze współpracy z Państwa instytucją, że niedługo ponownie zwrócimy się z prośbą o skierowanie mobilnego punktu poboru krwi do Żandarmerii Wojskowej – powiedział do personelu krwiobusa płk Sławomir Tęcza, komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Akcja honorowego krwiodawstwa pn. „SpoKREWnieni służbą”, do której w ubiegłym roku włączyło się Ministerstwo Obrony Narodowej, odbywa się pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz  Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji. W marcu 2018 roku żołnierze i pracownicy wojska oddali prawie 7 tysięcy litrów krwi. W bieżącym roku termin przedsięwzięcia przedłużono do 1 września, ponieważ wakacje są okresem, kiedy drastycznie wzrasta liczba ofiar wypadków drogowych potrzebujących krwi.

 


Tekst i zdjęcia: Sylwia GuzowskaDołączona galeria zdjęć: Spokrewnieni służbą
generuj pdf
Kontakt

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857416
fax. 261857485
oszwwarszawa@ron.mil.pl

    
  • BIP