Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
27 maja 2019
„Hell Week” bez granic
Przed „Hell Weekiem” myśleli, że znają granice swoich możliwości, podczas „Hell Weeka” przekonali się, że mogą je przekroczyć, po „Hell Weeku” wiedzą, że granice mogą przesuwać w nieskończoność.


Z 24 na 25 maja na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce kandydaci do służby w Wydziale Działań Specjalnych i Wydziale Ochrony Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie zakończyli ekstremalnie wyczerpujące szkolenie certyfikujące pk. „Hell Week”.

13 żołnierzy przez 5 dni i 5 nocy przesuwało granice swoich możliwości, by móc rozpocząć kolejny etap szkolenia, tym razem specjalistycznego, przygotowującego do realizacji zadań w wybranym przez siebie wydziale.

Przygotowanie do „Hell Weeka” rozpoczęli cztery miesiące temu. Podczas kursu podstawowego rekruci przeszli między innymi niezwykle intensywny trening fizyczny, szkolenie strzeleckie, zajęcia z taktyki. Pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów z Oddziału każdy z nich osiągnął mistrzowską formę i uzyskał umiejętności niezbędne podczas szkolenia certyfikującego.

­– „Hell Week” bazuje na systemie szkolenia Nevy Seals, jednostki specjalnej amerykańskiej marynarki. Ma za zadanie sprawdzić determinację, wytrzymałość fizyczną i zdolność do logicznego myślenia w skrajnych warunkach. Podczas „Hell Weeka” kondycja i siła to nie wszystko, tak naprawdę najważniejsza jest głowa – powiedział żołnierz pionu szkolenia OSŻW w Warszawie.

Podstawową częścią szkolenia są pozoracje, czyli symulowane działania wojenne. Kursanci w dzień i w nocy działają pod ciągłą presją, w stanie permanentnego zagrożenia i wyczerpania. Zasadzki, ostrzał z moździerza, odbicie VIP-a, ewakuacja rannego, wymagające strategicznego myślenia i współdziałania zadania, katorżnicze marsze i ćwiczenia fizyczne, brak snu, wyziębienie – tylko w takich warunkach instruktorzy mogą zobaczyć, kto nadaje się na „specjalsa”, a kto nie.

- Symulujemy wojnę, bo tylko w takich warunkach widać, jak kursanci radzą sobie ze stresem, strachem, poczuciem zagrożenia, zmęczeniem. W naszym Oddziale nie ma miejsca dla bohaterów, indywidualistów. Kierujemy się mottem „Naszą jednością jest siła”, poszukujemy więc ludzi, którzy są w stanie stworzyć zgrany, mocny, niezawodny zespół. Ludzi, dla których zawołanie „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” nie jest pustym frazesem – akcentuje instruktor „Hell Weeka”.

O świcie 25 maja 13 kandydatów marzących o służbie w Wydziale Działań Specjalnych i Wydziale Ochrony pozytywnie zakończyło szkolenie certyfikujące. Gdy w falach Bałtyku zmywali zmęczenie ostatnich dni, na plaży z gratulacjami czekali na nich koledzy, dumni z faktu, że w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie powiększyło się grono „hellweekowców”.

 

Tekst i zdjęcia: Sylwia Guzowska

Dołączona galeria zdjęć: „Hell Week” bez granic
generuj pdf
Kontakt

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857416
fax. 261857485
oszwwarszawa@ron.mil.pl

    
  • BIP