Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
18 maja 2021
ŚWIĘTO ODDZIAŁU SPECJALNEGO ŻW W WARSZAWIE
W dniu 18 maja Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie obchodzi swoje Święto.

W dniu 18 maja 2021 r. na terenie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Oddziału. Komendant Oddziału płk Sławomir TĘCZA zwracając się do żołnierzy i pracowników podziękował za całoroczne osiągnięcia i wysokie wyniki w działalności służbowej Oddziału. Po odczytaniu rozkazów okolicznościowych Komendant Oddziału oraz Zastępca Komendanta Oddziału ppłk Michał CICHOCKI wręczyli wyróżnionym żołnierzom nadane przez Ministra Obrony Narodowej  medale  „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, natomiast Komendant Oddziału wyróżnił 27 żołnierzy tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz RP” z odznaką III stopnia, a 20 żołnierzy Odznaką Pamiątkową Oddziału.

W latach od 2004 r. do 2013 r. Święto Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie obchodzono w dniu 2 lutego, w dniu powstania Oddziału. W 2014 r.  Decyzją Nr 159/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2014 r. Święto Oddziału zostało ustanowione na dzień 18 maja i jest upamiętnieniem Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej,  którego od maja 2014 r. Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie kultywuje dziedzictwo tradycji co jest wielkim wyróżnieniem dla żołnierzy naszego Oddziału.

Ustanowienie dorocznego święta na dzień 18 maja nawiązuje do  bohaterskiego wyczynu, jednej z najbardziej brawurowych akcji, jaką przeprowadzili członkowie  Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej w dniu 18 maja 1944 r. w Warszawie, odbijając mieszkanie na Placu Grzybowskim w Warszawie, skąd ewakuowano skarbiec Armii Krajowej przeznaczony na  potrzeby  kontynuowania walki z okupantem.

generuj pdf
go-up
Kontakt

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857416
fax. 261857485
oszwwarszawa@ron.mil.pl

    
  • BIP