Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
Symbole

 

DECYZJA Nr 193/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 kwietnia 2007 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej
i oznaki rozpoznawczej Oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej
w Warszawie
(Dz. Urz. MON z 18 maja 2007 r., poz. 107)

 


 

 OZNAKA ROZPOZNAWCZA

 

 

 

   Oznaka jest haftowana,  w kaształcie koła o średnicy 7 cm. Granatowe tło nawiązuje do realizacji zadań oddziału w każdych warunkach, na lądzie, w powietrzu i w wodzie. Jesteśmy jedynym oddziałem wykonującym zadania na terenie całego krtaju jak i za granicą. Granatowy kolor używany powszechnie jako kolor korpusu dyplomatycznego został wykorzystany w odznace pamiątkowej również ze względu na fakt, że podczas realiz acji czynności ochronnych żołnierze oddziału muszą uwzględnić zasady protokołu. Orzeł jest koloru srebrzystego (dziób i pazury koloru złocistego, pióra głowy i szyi koloru białego. Orzeł występuje jako symbol zwierzęcia, drapieżnika, który charakteryzuje się skutecznością i precyzją działania. Ze względu na specyficzny charakter jednostki, orzeł przedstawiony jest w postawie ochronnej – obronnej, czego symbolem są szeroko rozpostarte skrzydła. Sylwetka orła odzwierciedla charakter zadań, jakie realizuje Oddział. Orzeł trzyma litery ŻW.


Wymiary: 80 x 66 mm
Autor projektu: zespół oficerów OSŻW w Warszawie

 


ODZNAKA PAMIĄTKOWA

 

   Odznaka pamiątkowa Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie wykonana jest z metalu. Na tle krzyża maltańskiego w kolorze czerwonym ze złocistą obwódką zaczerpniętego z odznaki pamiątkowej Żandarmerii Wojskowej znajduje się granat artyleryjski. Kształt granatu z płomieniem, na tle którego znajduje się orzeł jest odwzorowany z identyfikatora Żandarmerii Wojskowej z okresu II RP. Granatowe tło, nawiązuje do realizacji zadań oddziału w każdych warunkach, na lądzie w powietrzu i wodzie. Granatowy kolor używany powszechnie jako kolor korpusu dyplomatycznego został wykorzystany w odznace pamiątkowej również ze względu na fakt, że podczas realiz acji czynności ochronnych żołnierze oddziału muszą uwzględnić zasady protokołu. Orzeł jest koloru srebrzystego (dziób i pazury koloru złocistego, pióra głowy i szyi koloru białego. Orzeł występuje jako symbol zwierzęcia, drapieżnika, który charakteryzuje się skutecznością i precyzją działania. Ze względu na specyficzny charakter jednostki, orzeł przedstawiony jest w postawie ochronnej – obronnej, czego symbolem są szeroko rozpostarte skrzydła. Orzeł trzyma symbol nawiązujący do Herbu Warszawy, przedstawia wizerunek Syreny obowiązujący od 1938 r. według projektu Szczęsnego Kwarty.

Wymiary: 40 x 40 mm
Autor projektu: zespół oficerów OSŻW w Warszawie
Numerowana: Tak

 


IDENTYFIKATOR

 

 

 

  Identyfikator wykonany jest z metalu, w kształcie koła o średnicy 2 cm. Identyfikator noszony jest na lewej klapie marynarki - garnituru. Granatowe tło nawiązuje do realizacji zadań oddziału w każdych warunkach, na lądzie, w powietrzu i w wodzie. Jesteśmy jedynym oddziałem wykonującym zadania na terenie całego krtaju jak i za granicą. Granatowy kolor używany powszechnie jako kolor korpusu dyplomatycznego został wykorzystany w odznace pamiątkowej również ze względu na fakt, że podczas realiz acji czynności ochronnych żołnierze oddziału muszą uwzględnić zasady protokołu. Orzeł jest koloru srebrzystego (dziób i pazury koloru złocistego, pióra głowy i szyi koloru białego. Orzeł występuje jako symbol zwierzęcia, drapieżnika, który charakteryzuje się skutecznością i precyzją działania. Ze względu na specyficzny charakter jednostki, orzeł przedstawiony jest w postawie ochronnej – obronnej, czego symbolem są szeroko rozpostarte skrzydła. Sylwetka orła odzwierciedla charakter zadań, jakie realizuje Oddział. Orzeł trzyma litery ŻW. Na obwodzie identyfikatora umiejscowiony jest srebny napis wypukłymi literami "Oddział Specjalny Warszawa"

Wymiary: 20 x 20 mm
Autor projektu: zespół oficerów OSŻW w Warszawie
Numerowana: Tak

 

Zdjęcia

    
  • BIP
pdf

go-up
Kontakt

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857416
fax. 261857485
oszwwarszawa@ron.mil.pl

    
  • BIP